Blog » Adidas Superstar - tenisky roku 2016!

14.10.2016 11:29
Už nie Converse, alebo Nike Air Max. Aktuálne najpredávanejšie tenisky sú Superstary! Tento retro model s gumovou “mušľou”, tak ovládol kicks módu, že bol vyhlásený časopisom Vogue teniskami roku 2016.

Poďme sa pozrieť na ich históriu.
80. roky, Run DMC a kontroverzie okolo šnúrok


Je ťažké zhodnotiť význam Adidas Superstar pre streetwear kultúru a hip hop. Ako priznal Angelo Anastasio, marketingový riaditeľ Adidasu v rokoch 1984 - 1991, na začiatku rokov 80. sa Superstary netešili príliš veľkej obľube. Až kapela Run DMC sa zaslúžila o to, že sa opäť dostali na výslnie.

Keď sa táto skupina začala dostávať do povedomia Američanov a šplhať sa na vrcholy hitparád, chceli sa od zvyšku šoubiznisu odlíšiť svojim oblečením. Členovia Run DMC sa obliekali v klipoch a na koncerty rovnako ako na každý deň. Týmto spôsobom vytvorili look, ktorý sa k hip hopovej subkultúre hodil viac ako ktorýkoľvek iný. Klobúky ako z filmu Krstný otec, kožené bundy, čierne džínsy a biele Superstary s vytiahnutými jazykmi a bez šnúrok. Prečo bez? Bol to odkaz na väzenské prostredie, kde boli šnúrky zakázané, kvôli potencionálnej hrozbe uškrtenia.Ťažko si to dnes vieme predstaviť, ale vyvolalo to v USA veľkú vlnu protestov. To spôsobilo, že Dr. Gerald Deas pod pseudonymom Creative Funk napísal song Felon Sneakers, v ktorom kritizoval Run DMC za ich módu. Chalani mu odpovedali vo veľkom štýle a to piesňou My Adidas. Onedlho potom im Adidas ponúkol zmluvu na 1 milión dolárov. Na tie časy to bol rekordný deal a prvý takýto kontrakt medzi hip hopovou skupinou a veľkou korporáciou.


Žiadané “limitky”


Nie každý vie, že svojich vlastných Superstar sa dočkal aj jeden z členov skupiny, DJ Jam Master Jay. Ak by ešte žil, mal by tento geniálny hudobný producent 51 rokov. Ako poďakovanie za to, že spolu s ostatnými členmi otvorili Superstarom “dvere do sveta”, bola na jeho počesť vydaná ich špeciálna edícia. Samozrejme, nie každému bolo dopriate si tento limitovaný model obuť (alebo postaviť na poličku :-) Jay`s Superstar okrem iných dostal aj Barack Obama (veľký fanušík hip-hopu), Kanye West, Kylie Jenner, či Rev Run.