Blog » Fenomén “Žltej topánky” - Timberland 6IN Premium

02.11.2015 16:05

Timberland 6'' Premium je kultový model obuvi, ktorý nosia milióny ľudí po celom svete. Dnes, po viac ako 60 rokov od založenia, je značka Timberland symbolom prvotriednej kvality a originality. Jej produkty sa predávajú v 60 krajinách sveta a každý rok rozširuje výrobu. 6 palcové topánky stále ostávajú ich najlepšou vizitkou. Model 6 INCH Premium mal množstvo nástupcov, ale naozajstný, legendárny “yellowboot” je len jeden!

timberlandcom-1024x640.jpg

Timberland 6IN PREM - kultové topánky, zdroj: timberland.com

Dávno predtým v USA…


História značky Timberland siaha do rokov 50-tych, keď sa talentovaný krajčír Nathan Swartz rozhodol kúpiť, polovicu akcií Abington Shoe Company, spoločnosti ktorá šila topánky pre iné značky.


Obraz1548.png


Prelom nastal až o 10 rokov neskôr, keď Swartz a jeho synovia predstavili inovatívnu technológiu, pomocou ktorej do obuvi vstrekovali látky, vďaka ktorým boli nepremokavé. Vďaka nej bol v roku 1973 predstavený prvý, nepremokavý model topánok v histórií, známy ako Timberlander (voľný preklad - človek z lesa). V roku 1978 firma zmenila názov na The Timberland Company a už o dva roky neskôr začala expandovať na medzinárodnych trhoch. Mašinéria bola spustená a spolu s ňou začala rásť popularita “šesťpalcov.”

globalgrind.pl_-1024x683.jpg

Timberland 6IN PREM, pre každého a na každú príležitosť, zdroj: timberland.com

Rapová epizóda v histórii žltej topánky


Klasický šesťpalcový, žltý model sa stal kultovým veľmi rýchlo. Nebiť amerických raperov, pravdepodobne by až taký úspešný a obľúbený nebol. Práve oni začali nosiť klasický žltý model na každý deň, koncerty, či krsty platní.


highsnobietycom.jpg

Rapové začiatky “žltej topánky”, zdroj: highsnobiety.com


copilot-style-201411-1415292592961_frank-151-basil.jpg

Notorious BIG v klasických žltých “šesťpalcoch”

copilot-style-201411-1415292592969_tupac-shakur.jpg

Tupac Shakur v 6 inch Premium, zdroj: tumblr.com

Jay-Z-wearing-denim-Jean-jacket-Billionaire-Boys-Club-Icecream-V-Neck-black-t-shirt-timberland-boots1.jpg

Jay-Z nosí Timberlandy do mesta, ale aj na koncerty, zdroj: pinterest.com


Čo také majú v sebe Timberlandy? Trochu na tému technológií…


Jednými z prvých technológií použitých v obuvi Timberland boli ACC a B.S.F.P., ktorá zlepšovala stabilitu hlavne v náročnejšom teréne. O niečo neskôr Timberland vytvoril Active Comfort (ACT), systém zabezpečujúci optimálne tlmenie nárazov a oporu chodila vzhľadom k bezpečnosti. Aktuálne, najčastejšie používané technológie v “šesťpalcoch” sú:


Primaloft - Patrí medzi najvýkonnejšie tepelné izolačné materiály pre outdoorové použitie na súčasnom trhu. Technológia materiálu bola pôvodne vyvinutá pre armádu USA ako syntetická náhrada za husie perie. Avšak jeho výhodou je, že neabsorbuje vodu a vyniká tepelno-izolačnými vlastnosťami.


Anti Fatique - Technológia, na ktorú sme zvyknutí u Nike modelov určených na behanie. Údajne by mala absorbovať nárazy a vracať energiu späť. Tieto záležitosti by konkrétne mali poskytovať nová stredná časť podrážky a stielka topánky.


Waterproof - Timberland vyvinul vlastnú technológiu, ktorá garantuje 100 percentnú vodeodolnosť.


Ako nosiť Timberlandy?


Nemusíš byť ani drevorubač, ani raper, aby si v Timberlandoch vyzeral dobre. Topánky charakteristickej žltej farby sa najviac hodia k oblečeniu v neutrálnych farbách - hnedej, modrej, šedej a čiernej. V prípade žien aj mužov je kombinácia s džínsami, vlneným kardigánom a kabátom overený casualový outfit. Muži môžu nosiť Timberlandy k jednofarebným nohaviciam a károvaným košeliam. U žien sa skvele hodia k oversize tričkám a legínam. Odvážnejšie môžu vyskúšať sukňu a podkolienky.


fashionfinders.asos_.com_1.jpg

Legíny, blúzka s kvietkovanou potlačou a žlté Timberlandy - ideálny outfit! Inšpirácia z fashionfinders.asos.com


pinterest.jpg

Timberlandy a károvaná košeľa - overený outfit na každý deň. Fot. pinterest.com


11402097974_86fe8bac96_z.jpg

Pánsky outfit s topánkami Timberland. Fot. sams-wardrobe.com